Pracovní pohovory v době koronavirové

Přinášíme krátký právní rozbor k možnostem konání pracovních pohovorů za účinnosti aktuálních vládních nařízení.

I. Aktuálně platná opatření

Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách eviduje 3 aktuálně platná opatření. Jedná se o

  • Usnesení Vlády ČR č. 1079 z 21. 10. 2020 zakazující maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách,
  • Usnesení Vlády ČR č. 1078 z 21. 10. 2020 zakazující volných pohyb osob a
  • Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 19. 10. 2020 zakazující volný pohyb bez ochranných prostředků dýchacích cest.

Mimořádné opatření MZ ČR upravuje pouze povinnost nosit roušky, která se na pracovní pohovory vztahuje – roušky se ve vnitřních prostorách staveb nosit musí, dále se jím ale není třeba zabývat. Vládní usnesení upravují možnostmi provozu zaměstnavatelů a omezením volného pohybu účastníků pohovoru.

II. Mohou zaměstnavatelé přijímat potenciální zaměstnance na pohovor?

Vláda usnesením č. 1079 až na výjimky zakázala prodej v maloobchodě, prodej a poskytování služeb v provozovnách a přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Účelem krizového opatření je omezit styk osob v tomto případě zákazníků a maloobchodníků, případně poskytovatelů služeb v provozovnách. Opatření nemá za cíl zakázat veškeré činnosti (zvláště administrativní) činnosti s podnikáním související.

Pohovor tudíž zákaz neporušuje.

III. Mohou se potenciální zaměstnanci pohovoru zúčastnit v rámci omezení volného pohybu?

Usnesení Vlády ČR č. 1078 zakazuje volný pohyb osob na území celé republiky s několika výjimkami, mezi něž patří i bod I. 1. „…s výjimkou cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti“. Vzhledem k tomu, že pracovní pohovor slouží ke vzniku pracovněprávního vztahu, a tedy k zajištění výdělečné činnosti kandidáta na pracovní místo, lze cestu k budoucímu zaměstnavateli zařadit pod jiné obdobné činnosti.

Cesta na pracovní pohovor je vyňata ze zákazu volného pohybu předepsaného vládními nařízeními.

IV. Závěr.

Pracovní pohovory jako takové neporušují opatření přijatá Vládou ČR a MZ ČR. Zaměstnavatelé a účastníci pohovoru však musí dodržovat povinnost ochrany dýchacích. Vhodné je také uposlechnout doporučení dle bodů IV. 1. a 2. usnesení č. 1978, tzn. provést co nejvíce možných úkonů na dálku a v případě osobního styku zachovávat dvoumetrové odstupy, ačkoli jejich porušení na rozdíl od zákazů není sankcionováno.

Mgr. Jaroslav Zeman, advokát

Jan Hrbek, právní praktikant

Přečtěte si také

Komentář:  Valorizace majetku by měla být při rozvodu automatickou záležitostí

Aktuálně nás velice zaujal nález pléna Ústavního soudu Pl. ÚS 23/24, který se zabývá vnosy do společného jmění manželů (SJM), respektive jejich valorizací. V čem je tento nález z hlediska vypořádání společného jmění manželů významný? Přečtěte si článek naší advokátky Mgr. Anny Čerbákové.    

Pražská pobočka Spring Walk má novou adresu

Naše pražská pobočka Spring Walk se v září přestěhovala do nových moderních kanceláří v budově Vinice Business Center na adrese Vinohradská 167, 100 00 Praha 10.

Zákoník práce prochází dalšími změnami: Co chystá „flexi novela“ od ledna 2025?

Do poslanecké sněmovny míří další vládou schválená novela zákoníku práce. Projděte si s námi přehled těch nejdůležitějších změn, které se očekávají od 1. ledna 2025.

Zákon o trhu s nevýkonnými úvěry

V České republice v současné době není regulováno postupování pohledávek nad rámec obecné úpravy obsažené v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Lze tedy postoupit úvěr poskytnutý úvěrovou institucí (bankou aj.) a není k tomu třeba žádné veřejnoprávní povolení nad rámec živnostenského oprávnění. Správa úvěrů doposud také nebyla v České republice nijak specificky upravena.