Moderní advokáti,
které chcete znát

Co pro vás uděláme?
Spring Walk - insolveční správce

Nakupujte majetek v insolvenčním řízení

Nemovitosti, vozidla, pohledávky a další.

Chci zjistit více

Spojili jsme síly dvou advokátních kanceláří

Jsme fungující tým, žádní sólisti. Chceme vám totiž nabídnout ten nejlepší právní servis a to bez vzájemné spolupráce nejde. I proto jsme spojili dvě zaběhlé advokátní kanceláře pod jednu značku.
Poznejte náš tým
Mezi naše klienty patří
Hospodařská komora
Yoyoway s.r.o.
mime digital
Foxy

Nevíte si rady?

Jsme tady pro vás. Poradíme vám na dálku nebo si domluvíme schůzku, kde všechno do detailu probereme.

Jsme k dispozici v pracovní dny 9:00 — 17:00 hod.

Kontaktní formulář

    Články

    Naše názory, zkušenosti a rady z oblasti práva.

    Chráněný účet jako nový institut na ochranu dlužníků

    Cílem tohoto článku je seznámit veřejnost s novým institutem tzv. „chráněného účtu“, který má pomoct dlužníkům (povinným) v exekucích, a to k ochraně jejich nezabavitelného minima, na které má každý dlužník ze zákona nárok.

    Jaké největší změny přináší nový stavební zákon?

    Ke konci července 2021 vstoupil v platnost nový stavební zákon, který ve sbírce zákonů můžeme najít pod číslem 283/2021. Zákon nabývá na účinnosti postupně, protože bude docházet k velkým systémovým změnám, například ke vzniku nových úřadů. Zákon bude účinný až 1. července 2023, nicméně některé pasáže jsou účinné již nyní. A k jakým největším změnám tedy s novým stavebním zákonem dojde?

    Lze považovat nenastoupení do práce po skončení rodičovské dovolené za jeden z důvodů pro rozvázání pracovního poměru?

    V životě nastávají situace, kdy zaměstnankyně oznámí zaměstnavateli, že je těhotná. Tyto situace pak mají dopad na sjednaný pracovněprávní vztah, neb do něj zasahují, (pozn. zaměstnavatel ve smyslu ust. § 316 odst. 4 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v aktuálním znění, obecně nesmí tuto informaci od zaměstnankyně nikterak vyžadovat). Jaká práva a povinnosti mají tyto smluvní strany pracovněprávního vztahu ve vztahu mateřské/rodičovské dovolené? Je zaměstnankyně povinna nastoupit do práce po třech letech trvání rodičovské dovolené? A co když chce tato zaměstnankyně nastoupit do práce naopak dříve? Na tyto otázky se pokusím stručně odpovědět v tomto článku.

    Všechny články