Náhrada škody po zrušení mimořádných opatření soudem

Informace pro klienty i širokou veřejnost o možnosti žádat náhradu škody po státu v souvislosti se zrušením mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR

Stalo se…

Městský soud v Praze rozsudkem dne 23. 4. 2020 zrušil jako nezákonná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (dále jen „MO“).

Co to znamená?

Dotčené osoby mohou požadovat po státu náhradu škody.

Stát je povinen nahradit jak skutečnou škodu, tak i ušlý zisk, ba dokonce i nemajetkovou újmu.

Kdo může žádat náhradu škody?

Především jsou to podnikatelé, kteří v důsledku přijatých MO

  • museli mít v období od 23. 3. 2020 do 25. 4. 2020 uzavřenou provozovnu, nebo
  • měli v tomto období omezené možnosti podnikání nebo prokazatelný úbytek příjmů.

Dále to mohou být například zaměstnavatelé, kteří v důsledku přijatých MO

  • museli ponechat zaměstnance doma, nebo
  • nepřijeli jim zahraniční zaměstnanci nebo nemohli vyslat zaměstnance na zahraniční pracovní cestu.

Další osoby, kterých se jinak dotýkala omezení v důsledku přijatých MO (zákaz svateb, cestování, sportovní a umělecké aktivity, omezení lékařské péče apod.)

U každého subjektu požadujícího náhradu škody je nutno posoudit, zda mohla mít zrušená MO vliv na případný vznik škody a zda je tedy oprávněn náhradu škody požadovat!

Co je nutno učinit pro úspěšné uplatnění nároku na náhradu škody?

  1. dát dohromady veškeré podklady a dokumenty, ze kterých bude možno usuzovat, že vznikl nárok na náhradu škody v důsledku přijatých MO,
  2. posoudit dokumenty a případné nároky a spočítat výši škody,
  3. podat podnět Ministerstvu zdravotnictví ČR a případně žalobu, pokud by odmítlo škodu přiznat a uhradit.

Jaké jsou lhůty k uplatnění náhrady škody?

Ačkoliv je již rozsudek Městského soudu v Praze pravomocný, lze očekávat, že Ministerstvo zdravotnictví ČR proti němu podá kasační stížnost. Konečné rozhodnutí o (ne)zákonnosti MO tak vydá až Nejvyšší správní soud ČR. I když nelze předvídat, kdy bude takto rozhodnuto, je nutné do 3 let (u majetkové újmy) a do 6 měsíců (u nemajetkové újmy) od vzniku škody uplatnit škodu u Ministerstva zdravotnictví ČR – proto je nutno postupovat bez zbytečného odkladu.

Jak postupovat dále?

V současné době připravujeme podrobný a hromadný postup při vymáhání škody z důvodu nezákonných mimořádných opatření. V případě potřeby dalších informací či zodpovězení dotazů je možno volat na tel. 533 555 353, nebo napsat e-mail na adresu info@springwalk.cz.

Celý leták ke stažení zde: http://www.springwalk.cz/wp-content/uploads/2020/05/Informace-pro-klienty-ohledně-náhrady-škody-v-důsledku-zrušení-MO.pdf

Mgr. Viktor Procházka
Autorem článku je

Mgr. Viktor Procházka

  • Občanské právo
  • Nemovitosti
  • Trestní právo
Naučil jsem svého syna plavat i lyžovat, takže naučím i vaše obchodní partnery dodržovat smlouvy. A když bude třeba, závěrečnou řeč klidně i zazpívám.  

Přečtěte si také

Komentář:  Valorizace majetku by měla být při rozvodu automatickou záležitostí

Aktuálně nás velice zaujal nález pléna Ústavního soudu Pl. ÚS 23/24, který se zabývá vnosy do společného jmění manželů (SJM), respektive jejich valorizací. V čem je tento nález z hlediska vypořádání společného jmění manželů významný? Přečtěte si článek naší advokátky Mgr. Anny Čerbákové.    

Pražská pobočka Spring Walk má novou adresu

Naše pražská pobočka Spring Walk se v září přestěhovala do nových moderních kanceláří v budově Vinice Business Center na adrese Vinohradská 167, 100 00 Praha 10.

Zákoník práce prochází dalšími změnami: Co chystá „flexi novela“ od ledna 2025?

Do poslanecké sněmovny míří další vládou schválená novela zákoníku práce. Projděte si s námi přehled těch nejdůležitějších změn, které se očekávají od 1. ledna 2025.

Zákon o trhu s nevýkonnými úvěry

V České republice v současné době není regulováno postupování pohledávek nad rámec obecné úpravy obsažené v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Lze tedy postoupit úvěr poskytnutý úvěrovou institucí (bankou aj.) a není k tomu třeba žádné veřejnoprávní povolení nad rámec živnostenského oprávnění. Správa úvěrů doposud také nebyla v České republice nijak specificky upravena.